NOĆ KNJIGE 2021

Autor: Valentina Bolješić Vujaklija, 20. 4. 2021.

Noć knjige održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23.4) te Dana hrvatske knjige (22.4.).

Dana 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K.Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo.

Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, koji se odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi od 1996., u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.

Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.

U Velikoj Britaniji, Irskoj, SAD-u i Njemačkoj 23. travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja.

Pozivamo vas da odaberete aktivnosti povodom Noći knjige u GKKA u Karlovcu i Gradskoj knjižnici Ogulin.

Priloženi dokumenti:
GKKA_NOC_KNJIGE.pdf (2.17 MB)