"Ča veliki, ča mali" - učenička zadruga

Učenička zadruga "Ča veliki ,ča mali" djeluje u PŠ Siniše i Zrinka Rendulića u Oštarijama.

Ponovno je počela s obavljanjem svoje djelatnosti nakon 16 godina. Naime,naša zadruga osnovana je davne 1957. godine i bila je uglavnom poljoprivrednog usmjerenja. Zbog ratnih događanja prestala je s radom 1990. godine, a 13.12.2006. održana je obnoviteljska skupština na inicijativu učiteljice Zorice Jurašić. Uz svesrdnu pomoć učitelja, pomoćnog osoblja škole, roditelja i učenika zadruga je počela s radom. U sastavu zadruge djeluju četiri sekcije: veziljska, kreativna radionica, likovna grupa i cvjećarska sekcija.

Nošeni maštom članovi zadruge raspoznaju ljubav prema prirodi, vrijednostima ljudskog rada te zaštiti okoliša i njegove baštine. Prvi puta svoje uratke predstavili su na božićnom sajmu 15. i 16. prosinca 2006. Mještani, roditelji učenika bili su ugodno iznenađeni božićnim asortimanom.
Učenici sa velikim zadovoljstvom dolaze na satove sekcija, razvijaju radne sposobnosti, međusobnu suradnju sa učenicima, učiteljima i roditeljima, te zadovoljni odlaze kućama.

Na Krk i u Krk - izlet zadrugara "Ča veliki, ča mali"

Autor: Josip Anušić, 27. 5. 2019.

(Krk, 27.5.2019.) - Naša mala grupa, ili pak velika, učenika zadrugara i njihovih voditeljica iz UZ "Ča velliki, ča mali" posjetili su danas otok Krk i grad krk. Ovo je tradicionalni godišnji izlet za vrijedne učenice zadrugare iz Oštarija. Tijekom godine oni vrijedno rade, prodaju svoje proizvode i od tih novaca, i nešto iz donacije, osiguraju sebi novac za neki ovakav, primjeren, izlet uz druženje i zabavu.

Ove godine uputili smo se na otok Krk. Posjetili smo špilju Biserujku, dugačku 111m, ali iako tako kratka izuzetno je bogata špiljskim ukrasima: stalaktitima, stalagmitima... Bilo je zanimljivo i poučno uz jako dobru voditeljicu. Nakon špilje otišli smo u grad Krk, razgledali grad unutar zidina. Njega su osnovali Liburni, Ilirsko pleme koje je ovdje živjelo. Svima nam je još poznatiji kao kolijevka krčkih kneževa Frankopana koji su bili u srednjevjekovlju vlasnici i našega područja i vladali iz grada Modruša. Posjet aquariumu i muzeju vodenoga svijeta također je bio zanimljiv, slikali smo do besvijesti, dozvoljeno ali bez upotrebe flash-a. Nažalost, jedan puniji doživljaj ove značajne turističke destinacije i omiljenoga ljetovališta pokvarila je neumorna kiša. No, i pored toga mladi sebi nađu način i razlog da im bude lijepo u svim uvjetima. Dobro smo se zabavili i šalili na račun kiše.
(klik na fotografiju za otvaranje web albuma)