Kutak za roditelje

Webinar za sve učenike koji upisuju I. razred srednje škole

Autor: Anita Poljak, 18. 5. 2017.

U suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom (CARNet) predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja za sve učenike koji upisuju I. razred srednje škole u školskoj godini 2017./2018. organiziraju informativni webinar na temu provedbe ovogodišnjih elektroničkih prijava i upisa u srednje škole.

Webinar je planiran za srijedu, 24. svibnja 2017., od 13:00 do 14:30 sati i bit će dostupan na poveznici https://www.youtube.com/channel/UC56wb5AjIa2kA1okBZX_csg/live

Snimka informativnog webinara bit će postavljena na mrežnim stranicama CARNeta i https://www.upisi.hr

Odgojne teme
Dani medijske pismenosti - materijali za vrtiće i škole
12.04.2018. 15:12
Dani medijske pismenosti - materijali za vrtiće i škole
Kako bi što više djece dobilo priliku upoznati se s osnovama medijske pismenosti, Agencija za elektroničke medije i UNICEF, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva kulture, u suradnji s brojnim partnerima pokrenuli su Dane medijske pismenosti . Od 19. do 21. travnja 2018. godine, ali i tijekom cijele druge polovice travnja održavat će se brojne aktivnosti i događanja kojima je cilj informirati i educirati djecu, roditelje, nastavnike i odgojitelje o toj važnoj temi i vještini.

16.03.2018. 10:30
Razlozi zbog kojih dijete ne želi ići u školu (prvi dio)
Gotovo da i ne postoji roditelj koji u školskom obrazovanju svojeg djeteta nije doživio da dijete odbija ići u školu. Uglavnom je riječ o bezazlenim situacijama u kojima se izbjegavaju određeni testovi, obveze ili se radi i o mogućem testiranju roditelja i dokle se mogu pomaknuti određene granice. Takva razdoblja kratko traju i radi se o prilagođavanju na novu školu, sredinu, razred ili novim obvezama s kojima se dijete suočava.

07.03.2018. 11:10
Dani medijske pismenosti
Medijska pismenost  jedna je od ključnih vještina za život u 21. stoljeću, potrebna jednako i djeci i odraslima, da bi znali medije koristiti za svoje i opće dobro. Medijska pismenost uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih sadržaja, kao i vještine služenja medijskim i tehnološkim platformama, a kod djece ju je poželjno razvijati od trenutka kada počnu koristiti medije. U tom važnom i ponekad vrlo složenom zadatku, žele se podržati roditelji, nastavnici i svi drugi koji brinu o djeci.

22.02.2018. 10:04
Aplikacija iz koje djeca i mladi mogu učiti o zaštiti osobnih podataka
Na internetu i društvenim mrežama djeca i mladi su sigurni ovisno o tome u kolikoj mjeri bez kritičkog razmišljanja otkrivaju svoje osobne podatke, odnosno kućnu adresu, adresu elektroničke pošte, broj mobitela, svoju fotografiju, godinu rođenja, školu koju pohađaju i slično.

21.02.2018. 10:43
Postavite pravila – kada, koliko dugo i kakve sadržaje djeca mogu pratiti u medijima
Regulacija količine, vremena i uvjeta uporabe medijskih sadržaja, kao i same vrste sadržaja koje djeca mogu gledati, može imati značajan utjecaj na to kakve će učinke  mediji  imati na djecu i adolescente. Na primjer, djeca čiji roditelji ograničavaju količinu pristupa medijima manje gledaju audiovizualne sadržaje, a postoje dokazi i da u prosjeku imaju bolji uspjeh u školi, manje spolnih stereotipa i manje strahova od bivanja žrtvom nasilja u stvarnome životu.