Škola u novim bojama

Autor: Josip Anušić, 2. 7. 2009.

Aktivnosti u školama nisu zamrle nakon podjele učeničkih knjižica i svjedodžbi. Dio učitelja i učenika zajedno s tehničkim osobljem krenulo u novi posao. U školskim prostorijama pristupilo se bojanju radijatora, vješalica, vrata, zidova i ukrašavanje dječijim motivima. Prostori su osvježeni, atraktivni, jako lijepo izgledaju i njihovi tvorci su jako ponosni na svoj posao.

Iva i Ivana neumorne u pomaganju učiteljici LK.Sve je krenulo na prijedlog ravnateljice Zorice Jurašić da od nastavnika tko može i želi pomogne školi u ovom nužnom poslu. Poželjno je sudjelovanje djece u uređivanju svojih razreda kako bi na taj način cijenili trud i rad i kroz školsku godinu čuvali zidove od prljanja, rad svojih ruku. Odaziv je dobar, jedan po jedan prostor "padaju". Zbog alata čeka se na svoj red.

U školi Josipdol čistačice su se prihvatile najvećeg posla: obojiti lamperiju i klupe po ogromnim hodnicima, kao i očistiti i obojiti radijatore u cijeloj školi. Malo po malo, posao napreduje uz druženje i zezanje. Već prije su učenici sedmog razreda sa svojom razrednicom Natašom obojili sve u svojoj učionici: zidove, radijatore, ormar i vrata.

Područna škola u Oštarijama poslu je pristupila zajednički. Za sada gornji kat je gotov, a prizemlje početkom tjedna također će biti gotovo. Cijeli ovaj tjedan ostaje se i do 18 sati, ali ne zato što se mora, već zato jer se svima žao rastati na kraju dana.

Učenici dođu, malo rade, pa kada im je dosta odu kući, a neki dođu samo da vide posao. Uglavnom, uvijek je zanimljivo. Malo rada, malo smijeha i zezanja, a onda eto i nekog specijaletata kuharice Ivanke, pa opet malo rada, a iza toga sok i kava, i opet malo rada, a iza toga dolazi sladoled... Sve je u duhu zajedništva, dobrog raspoloženja i učvršćivanju međuljudskih odnosa i prijateljstava. Neki to danas zovu "teambuilding".

Ima se i materijalna korist uz ove stečene, neporecivo, vrijednosti: dječije radne navike, samopoštovanje, oslobađanje njihove kreativnosti i druženje, briga za zajedničku imovinu, produbljivanje prijateljskih odnosa između tehničkog osoblja, učenika, učitelja i roditelja. Na kraju, nije nešto veliko, ali škola će ostvariti novčanu uštedu na ovaj način, što će se pridodati sredstvima koja se prikupljaju za opremanje učionica novim namještajem. Po svemu sudeći, tj. ako se stvari budu odvijale planiranom dinamikom na jesen će učenici kročiti u "novu školu", skroz drugačiji i svježiji ambijent. Nadajmo se, i poticajniji za nove učeničke uspjehe.

Zorko, nezamjenjiv i uvijek na raspolaganju.

Renata uskače gdje god je potreba

Zidne slikarije