Maturalac u Zaostrogu

Autor: Josip Anušić, 24. 6. 2009.

Učenici sedmih i osmih razreda i njihovi razrednici iz Tounja (7. raz), Oštarija (7. i 8. raz), Josipdol (7. raz), pojačani vršnjacima iz Plaškog (7. i 8. raz) ostvarili su maturalno putovanje po južnoj Dalmaciji. Iako je kiša poremetila ugodnost ovog putovanja, ipak nije uspjela spriječiti da se nešto novoga vidi i nauči, iako u manjem obimu. Kiša je dala vidjeti da je naša mladost jaka, prkosna i sposobna da se zabave, igraju i ostvare nova poznanstva kada se čini da je sve krivo krenulo. Vremenske (ne)prilike samo su ih ojačale i raspalile maštu i kreativnost. Rečeno jezikom škole: SJEDI 5.

Reklo bi se na prvi mah da je ovo najbolji period za višednevni izlet na more. Na samom početku ljeta, od 21.-24. lipnja, u prethodnim danima temperature oko 30o C, podneblje južne Dalmacije, jako bogat i ambiciozan program obilazaka. Problem su predstavljale loše vremenske prognoze u danima pred sam polazak. Na žalost one su se ostvarile. Sve dane kiša je bila redoviti gost.

Međutim. Provlačilo smo se kroz ostvarivanje planiranih posjeta između dvaju naleta kiše. Istina, manje kvalitetno, ali ipak učenici su mogli steći onaj osnovni dojam o destinaciji. Odmah prvoga dana posjećen je Sokolarski centar za zbrinjavanje stradalih ptica grabljivica u Dubravi kod Šibenika. Prezentacija i predstavljanje sove i sokola svima se svidjelo i bilo je jako poučno za život u skladu s prirodom. Slijedeće upoznavanje i razgledavanje bilo je Vepric, poznato marijansko svetište, posvećeno Lurdskim ukazanjima. Tu, pred špiljom, stidljivo smo otpjevali pjesmu Kao Marija. Nastavak puta do Zaostroga i smještaj hostel Eklata protekao je u najboljem redu. Izostalo je prvo kupanje zbog kiše, ali disko je "prašio" skroz do 23 sata. Izmoreni putovanjem učenici su zaspali veoma brzo.

Drugoga dana ostvareno je putovanje deltom Neretve, jednim od brojnih pritoka, s polazištem iz mjesta Vid pa do Metkovića. Selo Vid niklo je na rubovima ostataka drevenog grada Narone kojeg je progutalo močvarno zemljište nakon što je porušen i ustvari sada se plovi iznad nestalog grada. Ručak je bio kod vlasnika stoljetnih lađa kojima se plovilo, s kakvima je plovio i knez Domagoj sa svojim gusarima. Veoma je zanimljiv i pogled koji smo imali iz autobusa na beskrajna polja mandarine, mnoge staklenike i druge kulture. Foto aparati su radili punom parom .  Povratak u Eklatu i ovaj puta nije izostalo kupanje. Potom karaoke zabava do večere iza koje je bio izbor maskiranih ljepotana koji su izazivali urnebesni smijeh.

Dan koji je bio namijenjen za posjet Dubrovniku ostvaren je između dva pljuska, ovo je čak bilo nevrijeme. Vidjelo se toga jako malo, ali ipak, crni oblaci su bili neumoljivi. Ispod zidina par koraka i dalje se nije odmaklo.

Po povratku u Zaostrog bilo je puno ljepše vrijeme. Prkosni i ljuti, većina učenika se uputila na kupanje i plivanje. Temperatura vode jako ugodna. Turnir, večera, šetnja, i disko zabava uz animatore Eklate.

Poslije ručka zadnjeg dana, u povratku kućama, posjećen je Split. Navijači splitske momčadi uživali su na Poljudu. Iza toga vodič je pokazao rivu, Dioklecijanovu palaču s užim centrom grada. Večera u pizzeriji  i doma.

Nije bilo kako je planirano. Bilo je bolje. Uštedjelo se na sladoledima , kremi za sunčanje . Gledajući sa strane, ostvareni su drugi pozitivni koraci: maštoviti animatori prezentirali su razne igre i uvodili u zabavu i ples uz popularnu glazbu, a neki su prvi puta zapjevali pred publikom, poznanstva su čvršća i postignuto je zajedništvo između učenika četiri škole i četiri mjesta...

Više slika u foto-galeriji