Znaš ti? A? Kako? Što je točno?

Autor: PETAR MALNAR, 28. 12. 2012.

Hodao sam putem  koji  me  vodio ne znam ni sada kamo. Lijevo i desno je bio ponor bez povratka ,a naprijed sve teže. Mislim da sam Ga čuo kad su me vozili u bolnicu da  govori: „Dajem ti još jednu šansu i nemoj ju prokockati “.Poslušao sam Ga i evo me opet s vama, za računalom da ponovo iskreno kako i zaslužujete, napišem kako je bilo i kako sam ja doživio završetak polugodišta u školskoj dvorani u Josipdolu.

Tri dana prije priredbe vidio sam da će ovo biti dobro. Pozornica se je uređivala,pravi razglas postavljao ,a izvođači s profesoricom Marinom uvježbavali predstavu. Pjevački zbor pod ravnanjem kolegice Barbare nije dopuštao ni malo sumnje da neće pjevati kako treba. Valentina ,Anita i ostale kolegice obavile su svaka dio svog posla da samo poželiš. Došle  su sve kolegice i kolege   bez poziva na predstavu. Ja sam bio posebno zadovoljan jer sam prvi puta mogao snimati s kamerom,a da se glasovi sudionika predstave mogu odlično zabilježiti na traci kamere. Kada  se  video zapis uredi ,šumovi izbrišu,pojedine sekvence izrežu bit će to dobar video  dokument za slijedeće naraštaje. Pjevački zbor otvara  priredbu. Iza njih se penju glumci na pozornicu i predstava počinje. Po prvi puta,ja volim koristiti taj izraz,zadnji redovi  u dvorani su tiho. Glas naših mladih glumaca jednako se čuje na pozornici i u  suprotnom kutu dvorane. Oči  gledaju,a uši slušaju. Doživljaj za razliku  od dosadašnjih priredbi odličan. Dvorana puna roditelja,djece i učitelja. Djevojčica sa šibicama završava,tehnika se priprema za drugi dio,ekipe se zagrijavaju. Ponavljaju se jedva vidljivi znakovi koji čine šalabahtere. Kolegica Katarina  odlično se pripremivši sjeda za računalo i kviz počinje. Kolegica Anita uzima mikrofon,poziva ekipe nižih razreda škola Tounj, Skradnik, Josipdol i Oštarije da zauzmu mjesta na pozornici. Katarina otvara pitanja s odličnim slikovnim podlogama na projekcijskom platnu i pljušte odgovori. Jedni su manje sigurni,drugi više,jedni snalažljiviji ,a drugi manje. Josipdolci  dobro koriste prednost domaćeg terena kao u pravom sportskom natjecanju.Za njima ne zaostaju puno ostale ekipe. Oštarci su sakupili najviše bodova. Nismo se pravo ni zagrijali,a već su na pozornici ekipe starijih razreda. Pitanja nisu lagana i neću pretjerati ako spomenem da bi rijetki u dvorani odgovorili na sva. Mislim da i nema osobe koja bi dala sve odgovore. Na osvojene bodove ekipama dodajem još ja „pet“ bodova jer su pokazali odlično znanje. Ipak ne smijem zaboraviti da je ekipa Josipdola osvojila najviše bodova u grupi seniora,da su bili najsnalažljiviji i najsigurniji. Imena nisam spominjao jer se sve vidi na fotkama.

O tome kako je bilo svatko ima svoje mišljenje,svatko nosi svoje  dojmove i utiske. Kolika je čija ocjena uopće nije vrijedno spominjati. Treba naglasiti i zapamtiti da je puno znanja,rada ,vremena,volje i  entuzijazma uloženo u ta dva sata predstave i kviza od strane učenika i učiteljica naše škole. To je vrijeme koje se ne vidi,ne može opipati,vrijeme koje često puta naše društvo ne zna prepoznati i priznati. O našim djelima neka govore fotografije i filmovi. Sjećanja će doći poslije.