Učiteljice i mame za svečaniji Božić

Autor: Josip Anušić, 26. 12. 2010.

Od OŠTARIJE Stipanje i nastup KUD oštarska zvona

Učiteljice su i učenici, mame i bake nisu samo one koje slušaju i gledaju svoje najmlađe, već i oni nastupaju a njihovi najmlađi su njihova publika. Ovogodišnje predbožićno vrijeme bilo je ispunjeno dječijim priredbama s igrom, glumom i pjesmom. Danas, drugoga dana po Božiću, u punoj crkvi Gospe od Čudesa nakon svete mise, pred starijima i brojnom djecom, nastupili su članovi KUD-a "Oštarska zvona" izvođenjem pjesama božićne tematike iz svih krajeva Hrvatske i na njihovim dijalektima. Pola sata pjesme darovali su nam ravnateljica Zorica, tajnica Valentina, učiteljice Viktorija, Senka i Irina, prošlogodišnje učenice naše škole, teta Ruža - majka poginulih branitelja Siniše i Zrinka po kojima naša područna škola nosi ime, majke i bake, ali i jedan muški, Anton. Njima svima već mjesecima daje opomene i ukore, pohvale, jedinice i petice, mukotrpno ih uči, ali i ovdje ih s ponosom predvodila Nikolina Luketić.

Pomalo je već tradicija da neko pjevačko društvo, slično ovme iz KUD-a, nastupi u danima oko blagdana Božića upravo ovdje u svetištu Majke Božje od Čudesa. Na trudu i spremnosti, na samome nastupu i suradnji sa župom zahvalio je župnik pop Antun Luketić izražavajući nadu da će se tek prošle godine osnovanom KUD-u pridružiti i drugi iz Oštarija i okolice koji rade na očuvanju kulturne baštine, a u prvom redu tamburaši kojih je do skoro ovdje bilo.

Pola sata glazbenog užitka na upoznavanje tradicije i drugih krajeva.