16. Internacionalna filmska radionica

Autor: DORIS FRANJKOVIĆ, FILIP FRANJKOVIĆ, 7. 10. 2009.

Početak ljetnih školskih praznika većina učenika je iskoristila za dulja spavanja, odlazak na more ili rodbini u druge krajeve Hrvatske. No, crtački talentirani brat i sestra Franjsković, Filip i Doris, uputili su se na Školu animiranog filma (ŠAF) u Čakovec. S tog susreta nose jako lijepe dojmove i bogato iskustvo u izradi animiranog filma.

Ovogodišnja, 16. Internacionalna radionica animiranog filma održana je od 22. do 28. lipnja u prostorijama Škole animiranog filma i Centra za kulturu. Voditeljima se pridružilo dvadesetero djece iz Splita, Rijeke, Novigrada, Oštarija, Zagreba, Varaždina, Čakovca i Slovačke ( Bratislava), koji su u petodnevnom radu ostvarili dva animirana filma: "Sporo brzo ili brzo i sporo" rađenog u tehnici kolaža, crteža na papiru te piksilacije pod vodstvom gđe Morse, te crtani film "Bit će bolje" pod vodstvom g. Dragića.
Ove godine rad radionice pratilo je i nekoliko voditelja i autora animiranih filmova iz svih zemalja: Sarah Khaili iz Irana, Annetta Zucchi iz Ateliera Vagabond iz Francuske, Branka Radetić, voditeljica iz Splita i Zuzana Homolova mentorica djece iz Osnovne škole L. Rajtera u Bratislavi. Iz naše škole na radionici su sudjelovali Filip i Doris Franjković.
Skoro svi sudionici radionice bili su smješteni u pansionu obitelji Turk. Svaki dan smo u 9:30 putovali u Čakovec s mini busom. U utorak navečer išli smo na otvorenje izložbe Nedeljka Dragića, a u srijedu na premijeru prekrasne kazališne predstave "Mali čarobnjak" koju nam je priredila KD Pinklec. Petak je bio po svemu sudeći najzanimljiviji dan. Išli smo na izlet na Muru i na kupanje u toplice Sveti Martin. Posljednji dan radionice, u subotu, bila je projekcija filmova koje smo mi napravili, ali i ostalih filmova ŠAF-a. Ni kišoviti tjedan nije pokvario dobru atmosferu. Sve u svemu, sa 16. Internacionalne radionice animiranog filma u Čakovcu, doma smo ponijeli mnogo novih prijateljstava i lijepih dojmova.