Prvi dan škole

Autor: Josip Anušić, 7. 9. 2009.

Nakon dugog toplog i "toplog" ljeta što se tiče nenadanih promjena oko nabavke udžbenika, prvi dan škole svi su dočekali s velikim uzbuđenjem. Nitko, baš nitko nemože ostati ravnodušan na taj fenomen: prvi dan škole. Bake, djedovi, tete, ujne, strine, ujaci, stričevi, očevi i majke, braća i sestre, učenici viših razreda, učenici nižih razreda, političari, trgovci, policajci, učitelji i profesori. Ali tko je najviše uzbuđen? Prvašići, a uz njih roditelji i učitelji. U ovom tonu započela je i nova školska godina u ponedjeljak 7. rujna u svim našim školama.

Poslije prvog zvona poslušali su svi himnu, a nakon toga uslijedilo je srdačno obraćanje ravnatelja/voditelja škola. U školi Josipdol prije prvog zvona došao je i načelnik općine Zlatko Mihaljević, kako bi u ovoj ceremoniji pozdravio sve učenike, a naročito male prvašiće. Pored iskrenih želja za ostvarenjem svakog uspjeha, posebno je pozvao učenike da budu oprezni u prometu dok idu od kuće u školu i obrnuto, jer "svi veliki baš ne razmišljaju puno, dok voze, o vama malenima". Josipdolske  prvašiće učit će učiteljica Vida Turkalj, oštarske Andreja Matijašić, a tounjske Draga Gecan.

Područni razredni odjeli u Vojnovcu, Modrušu i Skradniku rade u kombiniranim razrednim odjelima kao i prošle školske godine, s itim učiteljima.

Učenici viših razreda škole u Josipdolu pred kraj kraćeg prvog dana škole otišli su sa svojim razrednicima u na svetu misu zaziva Duha Svetoga radi blagoslova u novoj školskoj godini. Misu je predvodio vlč. Petar Šporčić, novi župnik župe Josipdol, ujedno i novi vjeroučitelj u školi.